Warzone w pełni księżyca

Dziś trochę inaczej. Pisałam z Pauliną w Holandii o piwie z tulipanów [jakby co zerknę w sklepie przy okazji czy nadal jest, bo firma sprzedała prawa do produkcji gdzieś na południe w 2021 roku], i dałam też post o soku z tulipanów, a tymczasem w lokalnej gazecie pojawił się artykuł tydzień temu o innym piwie z tulipanów. Dziś zamieszczam przetłumaczony ten artykuł. Zostawię tłumaczenie google translate i zmienię tylko oczywiste błędy tłumaczenia. Holenderski po przeniesieniu na język polski jest naprawdę czasem abstrakcyjny.

„Chciałam nadać piwu bardziej kobiecy charakter. Piwo, które mnie uszczęśliwia”

Jeśli w Brouwdok w Harlingen nadal świeci się światło w środku nocy, jest duża szansa, że ​​będzie to pełnia księżyca. W środku Annelies Hornstra pracuje nad piwem ze specjalnym składnikiem: cebulkami tulipanów fryzyjskich. Annelies robi swoje Dutch Tulip Beer tylko wtedy, gdy księżyc jest w pełni. „Czuję się, jakbym warzył piwo z historią, to piwo tulipanowe z głębią”.

Przez przypadek Annelies Hornstra (1970) wkroczyła do piwnego świata. W 2018 roku poznała swojego obecnego partnera Gerarda Ypengę, który ma własny browar w dawnej szopie na drewno: browar portowy Het Brouwdok na Willemskade w Harlingen. Szkoliła się jako beeristka i regularnie pracowała w browarze Gerarda.

„Warzenie piwa to wciąż męski świat. Browarnicy często chcą więcej, lepiej. To nie moja sprawa. Chciałam nadać piwu bardziej kobiecy charakter. Nie piwo tylko dla kobiet, chciałem w nim wyrazić swoje uczucia. Piwo, które mnie uszczęśliwia. Świeże, przystępne i niezbyt wysokie pod względem zawartości alkoholu. Gerard powiedział mi: „To twój projekt, sama zrób to piwo”.

Zainspirowana miłością do tulipanów i pól tulipanów na północ od Harlingen, Hornstra postanowiła poeksperymentować z cebulkami tulipanów. Ekologiczne cebulki tulipanów uprawiane w sposób zrównoważony, wolne od pestycydów. „Nie chcesz trucizny w swoim piwie.”

Dowiedziała się, że w Holandii działa tylko pięciu ekologicznych hodowców tulipanów. Pierwsza „partia” piwa tulipanowego – pierwsze w Holandii – zostało wyprodukowane w 2020 roku z ekologicznych cebulek tulipanów z Holandii Północnej. „Byłem z tego bardzo zadowolony, ale wolałbym jeszcze bardziej cebulki z Fryzji”. I przyszli. Podczas regionalnego targu w Hemelum, na którym Hornstra promowała swoje piwo tulipanowe, nawiązała kontakt z ekologicznymi hodowcami cebul z Tulpenbrouwerij w Warns. Hornstra, rozpromieniony: „Browar Tulipan! Jak na to wpadłeś? To są linie, które czasami spotykają się w życiu.”

Od tego czasu Dutch Tulip Beer warzone jest z cebulek tulipana fryzyjskiego, które zbiera się corocznie w czerwcu lub lipcu.

I z sukcesem. Jasnoblond tulipanowe piwo Hornstra zostało ogłoszone „Nederlands Nieuwe” w 2021 roku, w konkursie dla browarów, którzy opracowali nowe, typowo holenderskie piwo.

Zarejestrowała się w ostatniej minucie, dziesięć minut przed końcem zawodów. „Stałam tam, pomiędzy dużymi chłopcami z Gulpener i Brouwerij Hoop, kiedy ogłoszono zwycięskie piwo. I wygrałam! To naprawdę było jak nagroda. Wygrałam nie tylko przez przypadek, ciężko na to zapracowałam.

Kilka miesięcy później Hornstra pojawiła się w magazynie Bier! wymieniany również jako jeden z najbardziej wpływowych producentów piwa w Holandii. Tutaj stanęła między piwowarami Hertog Jan i La Trappe.

kobieca natura

Hornstra warzy piwo tulipanowe podczas pełni księżyca. „Księżyc jest blisko kobiecej natury. Przypływy i odpływy są również pod wpływem księżyca. Znajdujemy się poza groblą z Brouwdokiem, więc doświadczamy przypływów z bliska. Energia księżyca ma wpływ również na plony. W przeszłości współpraca z naturą była znacznie większa. ja też nie mogę tego udowodnić pozytywnie wpływa na proces chemiczny mojego piwa, ale moim zdaniem jest dobry. Podczas warzenia odtwarzam muzykę, myślę, że to też może mieć pozytywny wpływ.”

„Wierzę, że jest ‚coś’, że wiele rzeczy jest ze sobą powiązanych lub tworzy pozytywną atmosferę. Dla mnie ważnym faktem jest to, że księżyc jest związany z kobietą. Lubię słuchać natury i wkładać swoje uczucia w piwo. Warzenie piwa trafiło na moją drogę przez przypadek, choć przez przypadek: wolę nazywać to kosmicznym humorem. Niektóre rzeczy nie mogą być już przypadkiem. W każdym razie tak to poszło. Myślę, że to dar, że zaszedłem tak daleko”.

Połowa z nagrodzonych 2000 litrów holenderskiego piwa Tulip Beer w 2021 roku trafiła do Mitry. Ponadto to głównie drobni klienci, np. kempingi i firmy, kupowali piwo na pakiet świąteczny. Browar Harlinger organizuje również degustacje na miejscu. „Lubię wychodzić na farmę i opowiadać historię mojego piwa tulipanowego”.

Te same inicjały

Chociaż Hornstra próbuje interweniować także u innych stron, często zawiera długoterminowe umowy z dużymi browarami. Śmiech: „Alfred Heineken i Annelies Hornstra: oboje mamy te same inicjały, ale nie będzie to Heerlijk Helder Hornstra. Tego też nie chcę, chcę dalej tworzyć i eksperymentować. Nie robię piwa dla mas. Moje piwo to takie, które cię uszczęśliwia.

Procent alkoholu jest niski, 4,4 procent. „To nie przypadek, wybrałem to bardzo świadomie. Lubię podwójne cyfry, a cyfra cztery ma dla mnie również związek z celebrowaniem, celebrowaniem życia. Tworzy wesołe, kwieciste piwo wiosenno-letnie. Dla kobiet i mężczyzn.”

Nie wiem jak się odnieść do tego, że to pierwsze piwo z tulipanów, bo w naszej okolicy robiono piwo. W Breezand jest farma, która robiła piwo i było ono dostępne właśnie w Jumbo w miasteczku nieopodal. Wg strony internetowej Produkcja szła od 2018 roku… „18 kilogramów ekologicznych cebul W połowie 2018 roku Rotteveel rozpoczął swój plan dla piwa Polders Tulips Beer. Receptura piwa została opracowana wspólnie z browarem Scheldt w Antwerpii, pierwotnie holenderską firmą. NVWA zaleca, aby w piwie znajdowała się znaczna część cebulek tulipanów organicznych. W 3300 litrach znajduje się około 18 kilogramów cebulek organicznych. Pochodzą one ze szkółki Huiberts Organic Flower Bulbs.

Reklama

1 myśl w temacie “Warzone w pełni księżyca”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s